Randevu İçin Tıklayın

Felçli hastamızı iki aylık fizik tedaviyle ayağa kaldırdık.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası beyin felci geçiren Muammer Ağaçcıoğlu (62), Özel Medinova Hastanesi’nde uygulanan kişiye özel fizik tedavi ve rehabilitasyon programı sonrası yeninden yürümeye başladı.

Muammer Ağaçcıoğlu 30 Ocak 2019 tarihinde ani gelişen bilinç kaybı üzerine kaldırıldığı hastanede beyin kanaması tanısıyla 15 gün yoğun bakımda yatırıldı. Beyin kanaması sonrası vücudunun sağ yarısında felç gelişen hasta yürüyemiyor, desteksiz oturamıyor ve günlük bakım işlerini kendi başına gerçekleştiremiyordu. Mart ayında Özel Medinova Hastanesi’nde fizik tedavisine başlanan Ağaçcıoğlu iki aylık fizik tedavi sonrası kısa süre içinde yeniden desteksiz yürümeye başladı. Ağaçcıoğlu memnuniyetini ‘geçirdiğim felçten sonra bir daha yürüyebileceğimi düşünmüyordum, ancak Medinova Hastanesi’nde uygulanan tedaviler ve çalışanların yakın ilgisi sonrası kısa sürede yeniden yürümeye kendi işlerimi görmeye başladım’ şeklinde belirtti.

Halk arasında yarım felç olarak bilinen hemipleji beyin kanaması ya da beyin damarlarına pıhtı atması sonucu kol ve bacaklarda kuvvet kaybı gelişmesi durumudur. Hastalar yürüyemez, tutulan tarafa bağlı olarak kollarını ve ellerini kullanamaz. Hasta yemek yemek ya da giyinmek gibi en temel ihitiyaçlarını bile yardımla görmek zorunda kalırlar. Bu hastaların felç sonrası kısa süre içinde fizik tedaviye alınması gerekmektedir. Tutulan vücut yarısı, hastanın yaşı, cinsiyeti, kilosu ya da diğer hastalıkları gibi faktörler göze alınarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman doktoru tarafından hastaya özel bir rehabilitasyon programı düzenlemek gerekmektedir. Ayrıca tedavi sırasıda hastanın iyileşme hızı ya da tedavi sırasında görülen ek sorunlar için hastanın sık sık muayene edilmesi gerekir. Biz hastamızın diğer hastalıkları, felç öncesindeki aktivite durumunu gözeterek planladığımız fizik tedavi sonucu iki ay gibi kısa bir sürede kendisini desteksiz yürür hale getirdik. Fizik tedavi sırasında gelişen lenfödem için kinezyobantlama ve masaj uygulaması başlattık. Felçli hastaların tedavisinde amacımız hastalarımızın en kısa sürede yardımsız yürümesi ve toplum hayatından kopmadan günlük aktivitelerine devam edebilmesidir.

Özel Medinova Hastanesi Fizik Tedavi Kliniği’nde omurilik felci, beyin felci, serebral palsi, Parkinson Hastalığı gibi nörolojik hastalıklarda tecrübeli fizyoterapistlerimiz ve teknisyenlerimiz ile kişiye özel tedavi programları uygulamakta, rehabilitasyon sürecinde hastalarımızın iyileşme düzeyine göre tedavilerine nöralterapi, kinezyobantlama, lenfödem tedavisi gibi yardımcı yöntemleri eklemekteyiz.

Search

+