AŞIRI KİLO KASIK FITIĞINA NEDEN OLABİLİR!

Karın bölgesinde bulunan iç organ ya da organların bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan zayıf noktalardan karın kasının arasından dışarı doğru çıkmasına fıtık denir. Her 100 kişiden 1 ya da 2’sinde görülen kasık bölgesindeki fıtık, tedavi edilmezse zamanla büyüyebilir ve ağrı oluşturarak hayat standartlarını ciddi boyutlarda düşürebilir. 

Erkeklerde, premature bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda daha sık rastlanan kasık fıtığının oluşum riski; fazla kilolularda, ileri yaştakilerde, bağ dokusu hastalığı olanlarda, sigara içenlerde ve diyaliz hastalarında artıyor. Aynı zamanda karın içi basıncının yüksek olması ve karın duvarının zayıf olması gibi doğumsal rahatsızlıklarla birlikte; idrar veya dışkı yaparken zorlanma, ağır kaldırma, gebelik ve kronik öksürükte kasık fıtığı görülme olasılığını artırıyor.

Belirtiler nelerdir? 

Kasık fıtıkları, bazı hastalarda karın ağrısı ve şişkinlik yapabilir. Yemeklerden sonra ortaya çıkan bu ağrılar hafif kramplar şeklinde olup, bazen kabızlığa da neden olabilir. Bütün bu şikâyetler bağırsakların fıtık kesesi içinde geçici sıkışmasıyla ortaya çıkar. Yeni doğan döneminden itibaren çocukluk dönemine kadar olan kasık fıtıklarında ise; anneler çocuğun kasığında gördükleri bir şişlikle bu durumdan şüphelenmelidirler. Bu şişlik çocuk ağladığında, öksürdüğünde ve ıkındığında daha da belirginleşir. 

Tek tedavi yöntemi ameliyat mı?

Kasık fıtıklarının tek tedavisi cerrahidir. Kasık bağı, korse vb. gibi yöntemler sadece geçici rahatlama sağlar. Kasık fıtığı ameliyatlarından sonra hastalığın tekrarlaması ihtimali %10’u aşmaz. Bu da, genellikle cerrahın deneyimine, kullanılan yöntemin hasta için doğruluğu gibi nedenlere bağlıdır. Son yıllarda kullanılan yama teknolojisi ile hastalığın tekrarlama oranları %1'lerin altın inmiştir. Laparoskopinin cerrahinin tüm alanlarına girmesiyle birlikte kasık fıtıkları da laparoskopiye engel bir durum yoksa (kapalı yöntemle) laparoskopik olarak ameliyat edilmektedir. Bu durum günlük hayata dönüşü de hızlandırmaktadır.

Fıtık olmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Fıtık olmamak için; aşırı ağır yük kaldırılmamalı, karın içi basıncı arttırıcı olaylardan uzak durulmalı, aşırı kilo alıp verilmemeli, sigara kullanılmamalı, sebze meyve ağırlıklı gıdalarla beslenilmeli, kabızlık ve kronik öksürükten kaçınılmalıdır.

Wildcard SSL