BEBEKLER ANNE KARNINDA MÜZİK DİNLEMEYE BAŞLAR...

Anne karnındaki bebekler de müzik dinler

Bebeğin anne karnındayken iç içe olduğu ses, annenin kalp sesidir. Bebekler annesinin kalp atışları sayesinde uykuya dalarlar ve dinlenirler. Bu nedenle yeni doğan bebekler, alıştığı yerden uzakta olmadığını hissetsin diye annenin göğsüne yatırılırlar.

Annenin huzurlu ve mutlu olması da bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle anne adayının sevdiği müziği dinlemesi ya da söylemesi de bebeğin mutluluğunu etkiler. Anne kendi sevdiği müziği dinlediğinde bütün olumsuz duygularından arınır ve mutluluk hormonu salgılar. Böylelikle bebek annesinin mutluluğunu hisseder ve annenin o anki duygusuna ortak olur.

Müzik, çocukların zihin gelişimini olumlu yönde etkiler. Zihinsel gelişimin yüzde 85’ i 8 yaşına kadar, beyin gelişiminin yüzde 80’i 3 yaşına kadar tamamlanır. Zekâ gelişimini ve beyin gelişimini ilk aylar beslenmeden sonra olumlu etkileyen ilk faktör müziktir.

Müzik beyin için de bir egzersizdir. Bebekler, müzik dinleyerek hangi seslerin birbirini izlediğini, yaptığı hareketlerin nasıl sesler çıkarttığını öğrenirler. Bu bağlantı bebeğin algılama, öngörme ve sorun çözme yeteneklerini geliştirmesi için çok önemlidir.
Anne adayının strese ya da depresyona girmesi bebeğini olumsuz etkiler. Müzik ise bu etkilerin en aza inmesine yardımcı olur. Bu nedenle; anne adayı hoşuna giden bir müziği dinleyerek hem kendisini rahatlatabilir; hem de bebeğinin rahatlamasını sağlayabilir. 

Ebeveynlere tavsiyeler

• Bebeklikten itibaren çocuklara müzik dinletilmelidir. Bu anlamda aileler çocuklarına rol model olabilirler.

• Uyuturken söylenen ninniler oldukça etkilidir. Ninni eşliğinde uyumak bebeği rahatlatır, huzur verir.

• Müzikle beraber hareket etmesi için çocuk cesaretlendirilmelidir. 

• Beraber şarkı söylemeye çalışılmalıdır.

• Beraber müzikli oyunlar oynanmalıdır. Çünkü müzikli oyunlarla, ön-arka, ileri- geri gibi kavramlar ve elleri yıkamak, diş fırçalamak gibi bazı temel kurallar çok kolay öğrenilir.

• Çocuğun müzik alanında bir yeteneği olup olmadığı değerlendirilmelidir. İleriki dönemlerde, ilgisi ve yeteneğine uygun, bir ses ya da müzik aleti eğitimi için yol gösterilmelidir.

 

Wildcard SSL