ÇOCUK FELCİNE KARŞI ÖNLEMİNİZİ AŞI İLE ALIN...

Dünyada her yıl 600 bin çocuğun yaşamını tehdit eden çocuk felci, çocuk felci virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak vücudun diğer bölgelerine yayılır. 
En sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülen çocuk felcinin ilk belirtileri; ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, boyunda sertlik, kol ve bacaklarda ağrıdır. Özellikle hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde bir çocuktan diğer çocuğa, dışkı ve sular ile bulaşan çocuk felci virüsü, bazı vakalarda omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olup, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamazlar ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur.

Hastalık yönünden riskli gruplar kimlerdir?

• Yaşlı insanlar, bebek ve çocuklar
• Hastalığın görüldüğü yerlerde bulunmak (salgın yoluyla)
• Hamile bayanlar
• Çocuk felci aşısı olmayanlar

Çocuk felcinin tedavisi aşı olmak… 

Çocuk felcine yakalan çocuklar için tam bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle ilk belirtiler üst solunum yolu enfeksiyonu, mide-bağırsak sistemi bozukluğu ve grip benzeri rahatsızlıklar ile karıştırılabilir. İlerleyen dönemde çocukta felç görülmesi durumunda; felcin tedavisi gerçekleştirilemez. Çocuk felcine yakalanmamak için yapılması gereken en etkin tedavi çocuk felci aşısı olmaktır. Ateş, ishal, öksürme gibi hafif rahatsızlıklar ve çocuğunuzun hastaneye yatmasını gerektirmeyecek diğer hastalıklar çocuk felci aşısını olmaya engel değildir. Çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra, çocuğun beslenmesinin sınırlanmasına gerek yoktur. Anne sütü rahatlıkla verilebilir. 

Çocuk felci aşıları
Günümüzde çocuk felci hastalığına karşı kullanılan iki farklı aşı vardır. İnaktif çocuk felci aşısı (enjeksiyon şeklinde uygulanır ) ve oral çocuk felci aşısı (ağızdan damla şeklinde verilir). İnaktif çocuk felci aşısı ölü aşıdır. Son derece güvenli ve etkin olması en önemli özelliğidir. Yaşamın ikinci ayından başlayarak 1- 2 ay arayla toplam 3 doz enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bebek 18 aylık olduğunda bir hatırlatma dozu daha yapılmalıdır.

Wildcard SSL