DİYABETLİLERE YAZ UYARISI

Isınan havalar ve uzayan günler her gün biraz daha mutlu hissetmemize neden olsa da, yaz sıcakları bazı rahatsızlıkları olumsuz yönde etkiler. Sıcak havalar, yazın tüketilen şekerli meyveler, sıvı-elektrolit dengesizliği, klimalı ortamlarda enfeksiyon riskinin artması, uyku düzeni bozuklukları gibi etkenlerin diyabetli bireyin kan şekerini olumsuz yönde etkiler.

Diyabet (şeker hastalığı); pankreastan salgılanan ve kan şekerinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlayan insülin hormonunun yetersizliği ya da efektif kullanılmaması durumunda kan şekerinin istenilen düzeyin üzerine çıkması durumudur. Diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler kan şekerlerinin dengede olması için bir takım önlemler alırlar. Ancak yaz mevsimi diyabet hastalarının daha çok dikkat etmesi gereken bazı olumsuz faktörleri de beraberinde getirir. 

Yaz boyunca diyabetlilerin dikkat etmesi gerekenler;

Bol bol su için: Isınan hava ile birlikte kişiler daha çok terler ve vücutları su kaybeder. Bu durum diyabetliler için çok daha önemlidir. Yeterli sıvı alamamak kan şekerinin yükselmesine, böbrek sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle özellikle diyabetliler su tüketimlerine dikkat etmelidir.

Güneş ışınlarından korunun: Aşırı miktarda güneşe maruz kalmak, terleme sonucu su ve elektrolit kaybına neden olduğundan kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine yol açabilir. Bunun yanında diyabete bağlı sinir hasarı olan kişilerde duyu kusuru olduğundan, uzun süre güneşlenmeye bağlı yanıklar görülebilir. Bu nedenlerle güneşin dik geldiği saatlerde (11:00-16:00 arası) gölgede bulunmaya dikkat edilmelidir.

Ayaklarınıza iyi bakın: Diyabetlilerin karşı karşıya kaldığı bir diğer önemli problem ise ayaklarında görülür. Yazın açık ayakkabıların ve terliklerin giyilmesi ayaklarda meydana gelen rahatsızlıkların görülme sıklığını arttırır. Aynı zamanda plajda ya da evde çıplak ayak olunması da ayak problemlerine neden olur. Bu nedenle ayakkabı seçerken ayakları koruyacak yapıda olmasına dikkat edilmeli, çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.

İlaçlarınızı ihmal etmeyin: Yazın kişiler kendilerini daha iyi hissedebilir ve ilaçlarına ara vermeye karar verebilir. Ancak böyle bir karar doktor ile görüşmeden alınmamalıdır. Aynı zamanda bozulma ihtimaline karşı; kullanılan haplar, insülinler, kan şekeri ölçüm cihazları ve çubukları da sıcak alanlarda bırakılmamalıdır. 

Yaz meyvelerini dikkatli tüketin: Tüketilen tüm gıdalara yaz aylarında da dikkat etmek gerekir. Özellikle yaz aylarında keyifle tüketilen meyvelerde bulunan şeker, diyabet hastalarının rahatsızlanmasına neden olabilir. Bu sebeple şeker oranı daha düşük olan meyveler tercih edilmelidir.

Wildcard SSL