HAVA DEĞİŞİMİ BAŞ AĞRISINI TETİKLİYOR…

Bahar mevsimlerinde havanın bir ısınıp bir soğuması, pek çok hastalığı beraberinde getirmekle birlikte şiddetli baş ağrılarına da neden olabiliyor. Basınç, ısı, nem ve rüzgâr gibi hava özelliklerinin ani değişimi ağrıyı başlatabiliyor. 

Rüzgâr ve hava basıncı farklılıkları baş ağrısını tetikliyor…

Mevsimsel geçiş dönemlerinin yaşandığı bugünlerde hava basıncında ani düşme ya da artma ile rüzgârın şiddetlenmesi gibi hava özellikleri migren ataklarını tetikliyor.
 

Korunmak için ne yapılmalıdır?

Baş ağrılarını kısmen de olsa kontrol altına almak için; uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca ağrıyı oluşturan tetikleyici faktör tespit edilebiliyorsa bunlara maruz kalmamak gerekir. Örneğin rüzgarlı havalarda mümkünse sokağa çıkmamalı ya da başa bir bere/şapka takarak korumaya alıp öyle çıkmalıdır.

Migren atakları yaşamınızı çekilmez kılabilir...

Migren ağrısının bulguları bir baş ağrısından daha fazladır. Esas yakınma genellikle başın bir yanını etkileyen, şiddetli ve nabız karakteri gösteren baş ağrısıdır. Bulantı, kusma, gürültü ve ışığa karşı duyarlılık genellikle ağrıya eşlik eder. Bir migren atağı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Migreni tetikleyici faktörler nelerdir?

— Diyet (açlık, alkol, katkı maddeleri, belirli yiyecekler)
— Biyolojik faktörler (uyku ve düzen değişikliği)
— Hormonal faktörler (adet dönemleri, premenapoz)
— Çevresel faktörler (parlak ışık, koku, yükseklik, hava değişimi)
— Stres, anksiyete (kaygı), hayal kırıklığı
— Baş-boyun ağrıları
— Kafa travması.

Wildcard SSL