KURUMSAL

Hipertansiyon toplum sağlığını tehdit ediyor

Hipertansiyon toplum sağlığını tehdit ediyor

Atardamarlardaki kan basıncının normal sayılan sınırların üstüne çıkması olarak tanımlanan hipertansiyon, dünyada yaklaşık bir milyar kişiyi, Türkiye’de de 18 yaş üzeri her 3 kişiden birini etkiliyor. Sinsi bir düşman olan hipertansiyon ile yıllarca bilmeden yaşanmaktadır.
 

Tansiyon düzeyinin normal olduğunun söylenebilmesi için büyük tansiyonun 120 mmHg ve küçük tansiyonun 80 mmHg değerinde veya altında olması gereklidir. Bu değer 140/90 mmHg üzerinde seyrediyorsa hipertansiyon tanısı konulur. Ülkemizde toplumun yaklaşık 3’te 1’ini etkileyen hipertansiyon, hastaların yüzde 60’ı tarafından fark edilmez.


Hipertansiyonu tetikleyen birçok neden mevcuttur; genetik, yaş, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara, fazla tuz tüketimi, stres, hareketsizlik, fazla alkol tüketimi hipertansiyon gelişiminde suçlanan faktörlerdendir.  Genetik yatkınlık, menopoz ve stresin de hastalığın açığa çıkmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca böbrek damarları, böbreküstü bezi, aort damarı ve hormon bozukluğuna bağlı hastalıklar ile doğum kontrol hapı kullanımı da yüksek tansiyona neden olabilir.

Yüksek tansiyon böbreklere, kalbe, göze ve beyine zarar verebilir. Hastalar bir anda beyin kanaması, kalp krizi, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar ile acil servislere başvurabilirler. Belirti olan hastalarda da doktora başvurma şikayetleri; baş ağrısı, ense ağrısı, kafada sıcaklık hissi, yüzde kızarma, ateş basması, göğüste basınç hissi, derin nefes alma ihtiyacı, çarpıntı hissi, göğüs ağrısı, kulakta uğultu, konsantrasyon bozukluğudur.


Hipertansiyona karşı neler yapılabilir?

-      İdeal kilonuzu öğrenin ve koruyun.

-      Daha fazla fiziksel aktivitede bulunun. Düzenli spor yapın.

-      Sigara içiyorsanız mutlaka bırakın.

-      Alkolden uzak durun.

-      Tuz oranı az besinlerle beslenin.

-      Stresle baş edin, sakin olun.

-      Huzurlu ve mutlu bir ortamda yaşamaya gayret edin.

-      Düzenli sağlık kontrolleri yaptırın.

Wildcard SSL