İLERİ YAŞ DİZ VE KALÇA AĞRILARINA PROTEZ ÇÖZÜMÜ…

Vücuttaki tüm ağırlığı taşıyan kalça ve dizler, aşınma ve bozulmanın en çok görüldüğü eklemlerdir. Aşınma nedeniyle otuzlu ve kırklı yaşlarda başlayan diz ve kalça ağrıları, ellili ve altmışlı yaşlarda ilerlemiş diz ve kalça kireçlenmeleri olarak ortaya çıkar.

Kireçlenmenin en önemli belirtisi ağrıdır. Diz kireçlenmesinde; yürüme güçlüğü ve çömelme hareketinde zorluk görülür. Belirtiler çok erken yaşlarda da başlayabilir. Kireçlenmelerin erken evresinde bazı kıkırdak koruyucu haplar, haftalık tekrar eden diz içi enjeksiyonlar ve aylık tekrar edilen PRP (trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma) yapılarak hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir. İlerlemiş kireçlenmelerde ise tek çare diz ve kalça protezi ameliyatı uygulamalarıdır.

Diz protez ameliyatı

Ameliyat genel anestezi altında ya da bazı hastalarda daha güvenli olduğu için rejyonel anestezi (spinal, epidural) ile yapılmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası drenleri ertesi gün alınır ve yürümesine izin verilir. Aynı günde hastanın dizine CPM cihazı ile açıları arttırılarak günlük pasif hareketler başlanılır. Tek taraflı diz protezi ameliyatlarının yatış süresi ortalama 3 gün, çift taraflı diz protezi ameliyatının ortalama yatış süresi ise yaklaşık 5 gündür.

Kalça protezi ameliyatı 

Kalça kireçlenmesinde ise; yorgunluk, bacakların üzerinde duramama, çeşitli hareketleri yapamama ve aktivite ile artan, istirahatle azalan ağrı görülür. Kalçada periyodik olarak ortaya çıkan ağrı, gittikçe şiddetlenir, ağrısız dönemler kısalır ve zamanla ağrı devamlı hale gelir. İleri dönem kalça kireçlenmelerinde şikayetler medikal tedaviye rağmen geçmiyor ve günlük yaşamı engelleyecek kadar rahatsız ediyorsa kalça protezinden yararlanılır. 

Protez, kalçada eklem yapan iki kemiğin eklem yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylerin metal ve plastik parçalar ile kaplanmasıdır. Total kalça protezinde en sık karşılaşılan soru; yapılan kalça protezinin ne kadar ömrü olduğudur. Burada hastanın kişisel özellikleri; yaş, cinsiyet, ağırlık ve hareket seviyesi belirleyicidir. Başarı ile gerçekleşen operasyonların ardından hastalar protezlerini 20-30 yıl kadar kullanabilir. Deneyimli ekip, kaliteli protez seçimi, hasta doktor uyumu ve önerilerin tam yerine getirilmesiyle daha başarılı sonuçlar elde edilir.

 

Wildcard SSL