ISINAN HAVA BEYİN KANAMASINI TETİKLİYOR

Isınan hava, tansiyonun zararlı etkisini arttırarak ölüm ve sakatlıkla sonuçlanabilecek beyin kanamalarına neden olabiliyor. Özellikle ileri yaştaki kişileri etkisi altına alabilecek bu duruma karşı kişilerin dikkatli olmaları gerekiyor.

Yazın terleme ile birlikte meydana gelen su kaybı ortamdaki artmış nem oranı ile birleştiğinde, tansiyonda ani düşme ve yükselmelere sebep olabilir. Tansiyondaki bu değişiklikler özellikle ileri yaştaki kişilerde beyin kanaması riskini arttırır.

Beyin kanaması, beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesidir. Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu oluşan beyin kanaması, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı yaz dönemlerinde yüksek tansiyona bağlı olarak da görülebilir. 

Bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, uyuşukluk, vücudun her hangi bir yerini hareket ettirememe, bilinç kaybı, uykuya eğilim ve konuşmada bozukluk beyin kanamalarının belirtileri arasında yer alır. Beyin kanaması veya belirtileri dikkate alınmadığı zaman hasta üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle; beyin kanaması geçiren kişi fazla hareket ettirilmeden derhal bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bunlara dikkat edin;

- Güneş ışınlarının etkisinin yüksek olduğu 11.00–16.00 arasında açık havada dolaşmayın. 

- Su kaybına karşı bol bol su için.

- Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durun. 

- Geniş kenarlı şapka kullanın. 

- Güneş ışınları yansıtacak açık renklerde, koruyucu giysiler giyin. 

- Bulutlu günlerde de korunmayı ihmal etmeyin.

- Sebze ve meyve ağırlıklı hafif yiyecekler tüketin.

- Kızartma gibi ağır yiyecekleri tercih etmeyin.

- İlaçlarınızı düzenli olarak alın.

- Tansiyon kontrollerinizi daha sık yapın.

Wildcard SSL