Kurban etini sağlıklı bir şekilde tükettiğinizden emin olun

Uzun bayram tatili nedeniyle sevdiklerine zaman ayırmayı planlayan kişiler aynı zamanda kurbanlarını keserek, paylaşımda da bulunurlar. Et tüketiminin de fazlalaştığı Kurban Bayramı’nda sağlık açısından dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır.

Kurban etinin sağlığından emin olun !

Kurban bayramında kesilecek hayvanın veteriner kontrolünden geçmiş olması gerekir. Kurbanlık hayvanlardan; tenya, şarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastalıklar bulaşabilir. Bununla birlikte kesim esnasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kesim öncesinde eller temiz olmalıdır ve kesecek kişinin elinin etrafında yara, kesik benzeri şikâyeti varsa çiğ etle direk temasa geçmemelidir. Kesilen et, kandan iyice arındırılmalıdır. Aksi halde et bozularak zehirlenmelere neden olabilir. Kesilen et güneş görmeyen yerde ortalama 3-5 saat bekletilmeli ve ardından buzdolabına yerleştirilmelidir.

Kurban keserken yaralanmayın…

Kurban Bayramı’nda en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de keserken veya kesilen kurbanın etlerini parçalara ayırırken görülen yaralanmalardır. Çoğu zaman basit kesikler şeklinde görülebilen yaralanmalar, bazen de duyu kayıplarına, damar kesilmelerine hatta daha ileri boyutta can kayıplarına bile neden olabiliyor. Kesiklerde ilkyardım; yaranın etrafını su ve sabunla temizlemek şeklinde olmalıdır. Kesiğin üzerine tentürdiyot ve/veya oksijenli su, yara tozu ve/veya merhemi sürülmemelidir. Kesiğin üzerine pamuk, sünger vb gibi emici özelliği olan hiçbir şey konulmamalıdır. Kesikte sızıntı gibi bir kanama varsa, yaralı bölgeyi kalp hizasından yukarıya kaldırmak ve üzerine temiz bir gazlı bez koyarak bastırmak gerekir. Kanamanın durması halinde, bu şekilde fazla sıkmadan bağlanmalıdır. Ancak evde müdahale gerçekleştirilemeyecek yaralanmalarda daha ciddi sonuçlar ile karşılaşmamak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tüm bu sorunlar ile karşılaşmamak için ise eğer kişiler yeterince deneyimli değillerse kurban kesimini profesyonel insanlara devretmeli ve kendileri karışmamalıdır.

Fazla et tüketimi sağlığınızı bozmasın…

Bayram ziyaretleri sırasında yeme içme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde özellikle yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olan ve gelenek haline gelen kavurma tercih edilir. Sık sık ve çok miktarda kırmızı et tüketilmesi başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere bir takım rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli; aşırı et tüketmemelidir. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı olan kişiler, diyetlerine devam etmeli ve ilaçlarını aksatmadan almalıdırlar.

Wildcard SSL