MS HASTALIĞI NEDİR VE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Ülkemizde yaklaşık 40 bin, dünya genelinde ise 2,5 milyon kişiyi etkisi altında alan Multiple Skleroz (MS) hastalığı; merkezi sinir sistemindeki bağlantıların düzgün şekilde birbirlerine komutları verememesi olarak basit bir şekilde tarif edilebilir. Son günlerde oldukça sık duyduğumuz MS hastalığı, sinsice ilerleyerek özellikle 20 ila 40 yaşındaki kişileri etkisi altına alıyor. 

MS beyin ve omurilikte sinir kılıflarının harabiyeti sonucu gelişen nörolojik bir hastalıktır. MS hastalarında genel olarak gözlemlenen belirtiler; aniden yüze vuran ağrı, kaslarda beliren ani kasılmalar, görme bulanıklığı, aniden oluşan konuşma bozukluğu, kol veya bacakta uyuşma, aniden meydana gelen kaşınma atağı, yüzün bir bölümünde kasılma, denge sağlamada zorluk çekme, aşırı titreme, hafıza kaybı ve idrar kaçırma olarak sıralanabilir. 

MS’in tanısında; hastada ortaya çıkan belirtileri dinlemek ve ayrıntılı bir nörolojik muayene yapmak önemli bir kuraldır. Hastaya; görme, duyu, refleks, kuvvet, duruş, yürüyüş ve denge ile ilgili muayene yapılır. MS konusunda deneyimli bir hekim ayrıntılı öykü ve muayene ile klinik olarak MS ön tanısını koyabilir. Ancak MS hastalığında görülen ilk belirtiler birçok rahatsızlıkta da görülebileceği için Manyetik Rezonans görüntüleme (MR) yapılmalıdır. MS tedavisi; hastalığın şiddetine, seyrine ve hastanın yaşına göre değişiklik gösterir. Tedavide; ilaç, fizyoterapi, spor, psikoterapi uygulamaları gerçekleştirilebilir. 

MS hastalarının dikkat etmesi gerekenler:

• Hastalar mümkün olduğunca enfeksiyon almamaya dikkat etmelidir. Kış aylarının başında grip aşısı olabilir, soğuk havalarda kalın kıyafetlerle dışarıya çıkabilirler. Aynı zamanda yaz aylarında da klimanın neden olduğu soğuk algınlığından kendilerini korumaları gerekir.
• Hasta vücut direncini arttırıcı yönde beslenmeli ve gerekirse takviye almalıdır.
• Hastalar stresli ortamlardan uzak durmalılar.
• Sigara içmek MS hastalığının ilerlemesine neden olur. Bu nedenle MS hastaları kesinlikle sigara içmemeli, sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdırlar.
• MS’li hastalar kaplıca, sauna ve hamam gibi aşırı sıcak yerlerden kaçınmalıdırlar. Bu yerler hastanın kendisi daha yorgun hissetmesine neden olur.
• Aşırı sıcaktan kaçınmak kaydıyla güneşlenebilirler.

Wildcard SSL