Okul dönemi hastalıklarına dikkat edin!

Okul dönemi hastalıklarına dikkat edin!

Çocukların okulda en sık karşılaştığı hastalıkların başında; kulak burun boğaz hastalıkları geliyor. Özellikle aile ortamından ilk defa uzaklaşan çocukların henüz bağışıklık sistemlerinin hazırlıklı olmaması, kalabalık sınıflar, çocukların çok yakın temasta olmaları hastalıkları birbirlerine kolayca geçirmelerine neden olur.

Üst solunum yolları enfeksiyonları; bademcik ve geniz eti iltihaplanmalarının yanı sıra çocuk sinüzitleri, orta kulak iltihapları ve orta kulakta sıvı toplanması gibi hastalıklara da neden olabilir. Orta kulak enfeksiyonları genellikle solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkar. Çocukların kulağındaki östaki borusu işlevi daha yavaş ve yetersiz olduğu için çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık rastlanır. Belirtileri; kulak ağrısı, kulakta basınç hissi, işitme problemi, ateş, kusma ve kulak akıntısıdır. Erken tedavi uygulanmadığı durumlarda, kulak enfeksiyonu kronikleşebilir ve kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir.

Orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak iltihabı, kullanılan antibiyotiklerle ve östaki tüpünün fonksiyonunu düzeltecek ilaçlarla tedavi edilir. Bazen çocuğun kulak zarı iltihap nedeniyle çok şişer, şiddetli ağrıya neden olur ve kulak zarında delinme riski saptanırsa kulak zarında küçük bir kesi yapılarak iltihabın boşaltılması gerekebilir. Küçük çocuklarda bu işlem ameliyathanede ve genel anestezi ile yapılır.

İşitme kaybı kalıcı olabilir mi?

Eğer uygun tedavi edilir ve ilaçlar önerildiği doz ve sürede kullanılırsa akut orta kulak iltihaplanmalarında kalıcı işitme kaybı olasılığı çok düşüktür.

Wildcard SSL