ŞİDDETLİ TABAN AĞRISI TOPUK DİKENİ HABERCİSİ OLABİLİR…

Sabah uyanıp, yataktan çıktığınız ilk dakikalarda hissettiğimiz şiddetli taban ağrısı topuk dikeni habercisi olabilir…

Şiddetli ayak ağrısına, yürüme ve basma güçlüğüne neden olan topuk dikeni; obezite, yanlış ayakkabı kullanımı gibi pek çok nedenden dolayı meydana gelir ve kişilerin hayat standartlarını olumsuz yönde etkiler. Kendini ayak topuğunda şiddetli ağrı ile belli eden topuk dikeni, bilinenin aksine ayağın altındaki bir kemik hastalığı değildir. Topuk dikeni; ayağın hareketlenip yaylanmasını sağlayan kasın yeteri kadar esnek olmamasından meydana gelir. 

Kimler topuk dikeni rahatsızlığını daha çok yaşar?
Topuk dikeni rahatsızlığı özellikle düztabanlık ve kilo sorunu yaşayan kişilerde daha sık görülür. Bununla beraber; gün içinde uzun süreli ayakta kalan ve yanlış ayakkabı seçimi yapan kişilerde de sıklıkla bu rahatsızlığa rastlanır.

Belirtileri

Özellikle son yıllarda artan obezite nedeniyle daha fazla kişi bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalmakta. Hastanın özellikle sabah yaşadığı bu ağrı gün geçtikçe çekilmez bir hal almaya başlar. Rahatsızlık ilerledikçe ağrının şiddeti de artar ve ağrı bütün güne yayılan dayanılmaz bir hal alır. Hastalığın en ileri seviyesinde kişi artık ayakta bile durmak istemez.

Topuk dikeni tedavisi nasıldır?

İlk olarak topuk dikeni rahatsızlığı olan kişi doktorunun vereceği egzersizler ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Bu süre zarfında hasta ağrılarından kurtulabilmek için topuk bölümünü destekleyici ayakkabılardan edinmeli ve bir süre bunları giymelidir. Egzersizlerin sonuç vermemesi halinde, cerrahi yönteme başvurulur.

Wildcard SSL