UZUN SÜRE AYAKTA DURMANIN VARİS SEBEBİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen varisler, toplardamar duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir.

Varis oluşumu genellikle yıllar alan bir süreçtir. Varisin tam olarak engelleme yöntemi bilinmemekle birlikte; yürüyüş, yüzme ve koşma gibi egzersizler kötü etkilerini en aza indirebilir. Bunların yanı sıra; uzun süre hareketsiz ayakta durma, bacak bacak üstüne atma ve sıklıkla topuklu ayakkabı giyme gibi alışkanlıklardan uzak durmak ve ideal kiloyu korumak gerekir.

Varis oluşumunun nedenlerinde kalıtsal faktörler çok önemlidir. Ailede varisin olması diğer bireylerde görülme ihtimalini arttırır. Hormonal farklılıklar, hamilelik, obezite ve doğum kontrol hapı da varis oluşumuna neden olabilir. Bunların dışında sıcak su, toplardamarların pıhtılaşıp tıkanması sonucu varis gelişebilir. Ayrıca sıcak banyo ve kaplıcalar varisli kişiler ve varis riski taşıyanlar için zararlıdır.

Varis hastalığının tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Bacağın en iç kısmında kemiğe yakın giden ana toplardamarlarda, kanın geriye doğru bacağa kaçması sonucu bacakta şişme ve ağrılar görülür. İlerleyen zamanla birlikte ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması ve yaralar görülebilir.

Yüzeysel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeysel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de, geriye ayağa doğru gitmesi sonucu bu damarlarda genişleme, cilt yüzeyinde kabarıklaşma ve kıvrımlaşma oluşturmasıdır.

Kılcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kırmızı tonlarda görülen toplardamar genişlemeleridir. Derin veya yüzeysel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabileceği gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla ağrı yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsız edici olabilirler.

Varis tedavisi...

Varisler tedavi edilmezse büyümeye devam eder ve yaşam kalitesini bozabilir. Varis tedavisinde en etkin yöntem radyofrekans (RF) ve lazerdir. Bu yöntemler; vücut içinde lazer ve radyoferkans ile elde edilen ısı enerjisini kullanarak tedavi etmeyi esas alır. Tedavi ameliyat ile de mümkündür ancak radyofrekans ve lazer yöntemleri klasik ameliyatlara göre daha avantajlıdır.

Wildcard SSL