ÖZEL MEDİNOVA HASTANESİ EMZİRME POLİTİKASI

1- Hastanemizde çalışan tüm sağlık personeli emzirme politikası doğrultusunda eğitim almıştır. Annelere anne sütü ve emzirme konusunda yardımcı olabilecek beceriye sahiptirler.
2- Doğumdan sonra bebekler ilk yarım saat içerisinde sağlık personeli yardımı ile emzirtilir.
3- Tıbbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmez.
4- Anne ve bebeğin, görsel ve tensel teması kolaylıkla sağlayabilecekleri şekilde aynı odada kalmaları sağlanır, sağlık sorunları dışında ayrı kalmalarına izin verilmez.
5- Annelere bebeklerini, bebeğin istediği sıklıkta ve sürede emzirmeleri öğütlenir.
6- Hastanede oldukları süre içerisinde ve taburculuk esnasında anne ve diğer aile bireylerine anne sütünün önemi anlatılır. Karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında sözlü ve yazılı olarak bilgi verilir.
7- Bebeğin emzirtilmesi, anneye uygun emzirme tekniği uygulamalı olarak gösterilerek anlatılır.
8- Tüm annelere bebeklerinden ayrı kalmak zorunda olduklarında emzirmeyi nasıl sürdürecekleri ve süt sağma konusunda bilgi verilir.
9- Hastanemizde takip edilen tüm hamilelere anne sütü ve emzirmenin önemi anlatılır.
10- Yalancı emzik ve biberon kullanımı önerilmez. Sağılan anne sütünün bebeğe verilmesi konusunda yardımcı olunur.
11- Doğum yapan anneler taburcu olduktan sonra sağlık personeli tarafından yapılan ev ziyaretlerinde emzirmenin devamına yönelik destek sağlanır.
12- Hastanemizde mama reklamına izin verilmez ve reklam içeren herhangi bir materyal bulundurulmaz.
13- Anneler bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü vermeleri konusunda desteklenir. 6. Aydan sonra tamamlayıcı beslenme ile birlikte bebeklerini 2 yaşına kadar emzirmeleri yönünde teşvik edilir.
14- Kurumumuzda annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri emzirme odası bulunur.
15- Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerinin takibi için Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Polikliniğine belirli aralıklar ile davetedilir.