Randevu İçin Tıklayın

Grip aşısı

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir.

Çoğu kez düşündüğümüz olmuştur grip aşısı gerçekten gerekli midir diye… Milyonlarca insanın 1 yıl içinde bu hastalığa yakalandığı ve özellikle çocukların ve de yaşlıların ciddi biçimde etkilendikleri düşünülürse grip aşısının gerçekten gerekli olduğu ortaya çıkar

Grip Aşısı Ne Tür Bir Korunma Sağlar?

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Bu  kişinin burada verilen aşıya  karşı bağışıklık oluşturabilme yeteneğiyle ilişkilidir. Grip aşısı her ne kadar bağışıklık oluşturmasa da özellikle yaşlı bireylerde etkinliği gribe bağlı oluşacak komlikasyonlar üzerinde  çok belirgindir. Özellikle yaşlılarda görülen zatüre, kalp krizi, felç ve ölüme kadar götüren hastalıklar için önemli ölçüde koruma sağlar.

Grip Aşısı Neden Her Yıl Tekrarlanmaktadır?

Bize o yıl için uygulanan grip aşısı son bir yıl içinde gelişmiş grip virüslerine  karşı oluşturularak hazırlanmış grip aşısıdır. Normalde grip  virüsü çok hızlı biçimde mutasyona yani bölünmeye uğrayarak kendinin şeklini ve yapısını değiştirir Her yıl değişik bir varyasyonda karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla bir yıl öncesinde saptanmış ve oluşabilecek grip virüslerine karşı hazırlanmış aşılar  ancak o yıl için  etkili olabilir  bir sonraki yılda grip virüsü değişik bir yapıya bürüneceği için yeniden grip aşısına gereksinim vardır.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:

1.  Hamileler
2. 50 yaş veya daha yaşlı kimseler ve
3. Kronik hastalığı bulunan kişiler
4. Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelin tümüne uygulanmalıdır.

Kimlere Grip Aşısı Uygulanmamalıdır?

1. Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler
2. Yumurtaya  karşı alerjisi olan kişiler
3. Grip aşısı uygulandıktan sonra 6 hafta içinde  bir  otoimmün sinir  sistemi hastalığı o lan  guillian – BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar  kişilere 2. kez grip aşısı uygulanması çok tehlikeli sonuçlar  doğurabilir
4. Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden  sonra grip aşısı uygulanması uygundur.

Çocuklarda Grip Aşısı Neden 2 Dozda Uygulanır?

9 yaşın üzerindeki çocuklarda eğer ilk kez grip aşısı uygulanıyorsa grip aşısının 2 ayrı dozda uygulanması gerekir. Bunun nedeni de çocuk yaşlarda gribal enfeksiyona  karşı  bağışıklık sisteminin uyarılmasının ve buna karşı oluşacak bağışıklamanın gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

Grip Aşısının 65 Yaşın Üzerindekilerde Yeterince Etkin Olmadığı Doğru Mudur?

65 yaş  üstü bireylerde grip aşısının  istenilen düzeyde etki göstermediği  doğrudur. 65 yaşın üzerinde bağışıklık sisteminin  yanıtı çok yavaş oluşmaktadır. Buna rağmen grip aşısının 65 yaşındaki  kişilerde uygulamasında her ne kadar  bağışıklık sistemi geç oluşsa da bu yaşta oluşacak gribal enfeksiyonların ağır komlikasyonlarından 65 yaşın üzerindeki kişilerde ciddi bir koruma sağladığı gösterilmiştir.

Grip Aşısı Olmasamda Gribe Karşı Kendimi Koruyabilir Miyim?

Grip aşısı olsak da olmasak da her şıkta gribe karşı ve diğer virüslere karşı kendimizi koruma  olasılığımız mevcuttur. Bunun en temel uygulaması hijenik şartlara iyi uymamızdan geçer. İyi bir hijyenik uygulama bizim bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli defansif mekanizmamızdır.

Bunun için

1.Ellerinizi sabunla yoğun biçimde yıkamalıyız.
2.Gözlerinize, burnunuza  ve ağızımıza çok fazla ellerimizle dokunmamalıyız.
3.Gribal enfeksiyonun salgın olduğu dönemlerde kalabalıkların içinde bulunmaktan kaçınmalıyız
4.Öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağız ve burnumuzu bir mendil ile kapatmalıyız.

Grip Aşısı Olmuş Olmama Rağmen Hastalığa Yakalanma Olasılığım Var mı?

Grip aşısı yapılmış olsa dahi vücüdumuzda gribe karşı bağışıklık oluşmuş  olsada vücüdumuza giren  grip virüsünun grip aşısında kullanılanlardan farklı tipte olması halinde gribe yoğun biçimde yakalanma şansımız mevcuttur.

Gribe Yakalanırsam Ne Yapmalıyım?

Gribe yakalanmış bir kişi işine ve okuluna gitmemelidir. Bulaşıcı bir hastalık olması dolayısı  ile gribal enfeksiyonun yayılmasında önemli bir rol oynarsınız. Belirtileri hafifletmek  amacıyla;

1.Bol  miktarda sıvı gıda alınız
2.Gripli iken  alkol ve sigara kullanmayınız.
3.Gribal enfeksiyonda tedavinin çok büyük bir anlamı olmadığı için  belirtilere  yönelik tedavi uygulanmaktadır.  Bununda en  önemli belirtileri  genelde ağrı ve ateş düşürücü olarak  aseteminofen  çok şiddetli  eklem ağrıları ve kas ağrıları varsa bu  durumda  da içinde ibubrufen ihtiva eden  ilaçları kullanabilirsiniz.
4.Antivirütik ilaçların kullanımı ancak    doktor denetimi  altında olacağı için bu ilaçların rasgele kullanılmaması gereklidir.

Gribe Bağlı Ne Tür Komplikasyonlar Oluşabilir?

Gribe bağlı komplikasyonların başında bakteriyal enfeksiyonlar, zatüre ve  ciddi sıvı kaybı gelir. Eğer kronik bir tıbbi probleminiz varsa bu kronik tıbbî problemin daha da kötüleşmesi söz konusudur. Çocuklarda genelde sinüzit ve kulak enfeksiyonları gelişir.

Grip Aşısı Uygulandıktan Sonra Hemen Koruma Başlar mı?

Grip aşısı uygun aldıktan sonra  yaklaşık 15 gün ile 21 gün sonrasında gerçek anlamda koruma sağlayabilir. Bu dönemde aşının  koruması altında olmadığınız için gribe yakalanabilirsiniz.

Search

+